Türkiye'de ISPM 15 Uygulaması Zorunluluğu

Türkiye, 04 Mayıs 2004 tarih 25452 sayılı Resmi Gazetede yayınlan “BİTKİ SAĞLIĞI ÖNLEMLERİNE YÖNELİK AHŞAP AMBALAJ MALZEMELERİNİN İŞARETLENMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK” ile işlem yapma ve işaretleme yetkisini aynı gün vermeye başlamış, fakat en son 30 Aralık 2004 tarih ve 25686 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan değişiklikle, ithatta ISPM 15 standardının aranmasını 01 Ocak 2006 tarihine ertelemiştir.

01/01/2006 tarihinden sonra da uygulanmaya başlamıştır. Türkiye ithalatta ISPM 15 standardına uygunluğu 01.01.2006 tarihinden itibaren arayacağından, ithal edilecek ürünlerinin paketlenmesinde ve ambalajlanmasında ahşap ambalaj malzemesi (palet, sandık, kasa, takoz, v.b.) kullanılıyorsa, ithalatçı firmalarımızın muhataplarını konudan haberdar etmelerinde yarar görülmektedir.

Atılım İlaçlama olarak uluslararası standart ve ülkemizdeki yönetmeliklere uygun olarak fümigasyon hizmeti vermekteyiz. Tüm ithalat ve ihracat işlemlerinizde; uzman kadromuz ve nitelikli ekipmanlarımızla 7/24 çalışma kolaylığıyla yanınızdayız. Fümigasyonla ilgili tüm yönetmelik ve güncel bilgilere  www.atilimilaclama.com web sitemizden erişebilirsiniz.

T.C. GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞININ Yayınlamış olduğu;

Zirai Karantina Fümigasyon Yönetmeliğini incelemek için TIKLAYINIZ.

Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Isıl İşleme Tabi Tutulması Ve İşaretlenmesine Dair Yönetmeliği incelemek için TIKLAYINIZ.